Aktualności z Gospodarstwa Rybackiego w Brzączowicach

 

Co nowego u Nas słychać?

Jak co roku o tej porze, nieprzerwanie już od ponad 20 lat odławiamy ze zbiornika Dobczyckiego dojrzałe płciowo szczupaki…

  

Czytaj więcej: Aktualności z Gospodarstwa Rybackiego w Brzączowicach

Aktualności z Gospodarstwa Rybackiego w Świnnej Porębie

Co nowego u nas słychać?

Mamy kolejnych podopiecznych!

Ikrę świnki pozyskaliśmy od dojrzałych płciowo osobników złowionych w kwietniu w rzece Skawie (powyżej zbiornika Świnna Poręba).

Rozwój ikry świnki ma miejsce w aparatach inkubacyjnych (słoje Weissa).

  

Świnka to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, osiąga długość w granicach 30-50 cm i masę do 1,5 kg.

Polska nazwa gatunkowa często wywołuje uśmiech i zdziwienie bo nazwa świnka kojarzy się nam w pierwszej kolejności ze świnką morską albo ze świnią domową.

Dlaczego zatem taka nazwa?

Być może jest to spowodowane budową i ułożeniem otworu gębowego co przypominać może nam świnię domową. Otwór gębowy świnki (ryby) otaczają twarde wargi, dolna warga o ostrej krawędzi pełni rolę skrobaczki. Świnka żywi się w głównej mierze pokarmem roślinnym (szczątkami roślin, glonami) zgromadzonym w dnie i za pomocą ostrej dolnej wargi zeskrobuje pokarm z kamieni i innych twardych powierzchni.

Po około 3 tygodniach mamy taki o to efekt…

 

…czyli 65 000 szt. wylęgu żerującego świnki, który pozostanie z nami aż do późnej jesieni.

 Do naszego grona dołączył kolejny gatunek – boleń.

 

 

 

Osobniki dojrzałe płciowo zostały odłowione ze zbiornika Dobczyce i przywiezione do ośrodka w Świnnej Porębie w celu przeprowadzenia sztucznego (wspomaganego) rozrodu.

Boleń gotowość do rozrodu wykazuje w 4 lub 5 roku życia. Jest to jedyna w naszych wodach ryba karpiowata, która po przeżyciu okresu młodocianego odżywia się wyłącznie rybami (mając zaledwie około 10 cm).

Rośnie dosyć szybko osiągając masę do 5 kg i długość około 80 cm. Ze względu na swoje rozmiary i waleczność jest gatunkiem bardzo atrakcyjnym dla wędkarzy.

Od dojrzałych płciowo osobników pobraliśmy produkty płciowe…

 

…a efektem końcowym po niespełna 3 tygodniach jest…

 

 …1 600 000 szt. zaoczkowanej ikry tego gatunku.

 Nie spodziewaliśmy się takich efektów mając do dyspozycji tylko 7 samic i 4 samców. Łącznie uzyskaliśmy 4 kg ikry.

 Jak tylko te małe rybki zdobędą umiejętność samodzielnego pobierania pokarmu zostaną wypuszczone do ich naturalnego środowiska.

 W ośrodku w ostatnim czasie tyle się dzieje, że goście nas odwiedzający nie mogą wyjść z podziwu…

 

 cdn.

Zakończyliśmy realizację zadania „Zarybianie polskich obszarów morskich w 2019 r.”


Troć wędrowna (Salmo trutta)

 W dniu 29.03.2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, a PGW WP Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie na dostawę materiału zarybieniowego tj. troci wędrownej do miejsc wypuszczenia w ramach realizacji zadania pn.: „Zarybianie polskich obszarów morskich w 2019 r.” sfinansowanym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Czytaj więcej: Aktualności z Gospodarstwa Rybackiego w Świnnej Porębie

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline