Informacja w sprawie koszenia wałów

Opublikowano: poniedziałek, 04, czerwiec 2018

RZGW w Krakowie PGW WP przywiązuje wielką  wagę do bezpieczeństwa, gospodarując mieniem publicznym szanuje obowiązujące procedury. Koszenie wałów odbywa się sukcesywnie,  a prace wykonywane są przez pracowników PGW WP lub na zlecenie, przez wykonawców wybranych w drodze procedury przetargowej (w trybie powyżej progów unijnym ze względu na wartość zamówienia). Długość wałów w obszarze działania RZGW Kraków,  to ponad 1400 km, czyli tyle co z Krakowa do Paryża, przemierzenie tej drogi pieszo zajmuje ponad 300 godzin !!

Dla wszystkich zadań rozpoczęto procedury, prawie wszystkie postępowania przetargowe zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i w najbliższym czasie zaplanowane jest ich rozstrzygnięcie dla obszarów działania nadzorów wodnych: Proszowice, Bochnia, Brzesko, Kraków i Oświęcim. Podpisanie zaś umowy dla tych obszarów możliwe będzie z początkiem m-ca lipca.

Dla Zarządu Zlewni w Nowym Sączu – postępowanie jest w trakcie, zostało ogłoszone, a planowane otwarcie ofert ma nastąpić 11.07.2018 r.
Dla Zarządu Zlewni w Kielcach  – postępowanie jest w trakcie, zostało ogłoszone, a planowane  otwarcie ofert ma nastąpić 28.06.2018 r.

 

Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami:

 Czy niewykoszony wał zagraża bezpieczeństwu?

Wał niewykoszony w danym roku nie zagraża bezpieczeństwu, ale w  kolejnych latach braki koszenia mogą doprowadzić do osłabienia struktury wału, innymi słowy niewykoszony wał nie zagraża bezpieczeństwu, ale długotrwały brak koszenia powoduje jego osłabienie.

Jak często kosi się wały?

To zależy od wielu czynników (pogoda, opady), ale zgodnie z najlepszymi praktykami kosi się 2 razy do roku.

Czy wały kosi się przy użyciu jakiś specjalnych narzędzi?

Koszenie wałów odbywa się na wiele sposobów, np. używając kosiarek bijakowych, można również kosić tradycyjną kosą. Z reguły jednak kosi się przy użyciu specjalistycznych kosiarek, które mogą jeździć po wałach, pod znacznym kątem nachylenia oraz przy użyciu kos spalinowych ręcznych. W niektórych RZGW zamiast kosiarek wykorzystywane są owce - zjadają trawę i jeszcze kopytkami ugniatają wały. 
W procesie koszenia istotne jest, żeby nie pozostawić skoszonej trawy na miejscu, ponieważ pozostawienie skoszonej trawy spowoduje jej gnicie i wpływa negatywnie na stan techniczny wałów. Należy zatem rozdrobnić pokos na sieczkę, albo go zgrabić i wywieźć.

 Czy kosi się z wody?

Tak, kosi się dno i brzegi potoków oraz rzek o charakterze nizinnym za pomocą kosiarek pływających. W obszarze działania RZGW w Krakowie taki sposób koszenia można zaobserwować na terenach administrowanych przez Zarząd Zlewni w Kielcach.

Czy można usuwać drzewa i krzewy zarastające międzywale?

Drzewa i krzewy zarastające międzywale usuwane są w przypadkach, kiedy jest to szczególnie uzasadnione z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline