Pożar rozdzielni w miejskiej oczyszczalni ścieków w Nowym Targu. Komunikat z 11 lipca, g. 9.30

Opublikowano: środa, 11, lipiec 2018

10 lipca 2018 r. przed godz 9.00, w rozdzielni zasilającej miejską oczyszczalnię ścieków w Nowym Targu wybuchł pożar. Pożar strawił rozdzielnię. Sprowadzono niezwłocznie agregat prądotwórczy i pomiędzy g. 16.00 a 17.00 zasilanie oczyszczalni zostało przywrócone.

Z powodu czasowego braku zasilania surowe i nieoczyszczone ścieki trafiły do Dunajca. 

O zdarzeniu poinformował niezwłocznie Wody Polskie RZGW w Krakowie prezes spółki Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu - P. Dariusz Latawiec.

Pracownicy Wód Polskich są na miejscu i monitorują stan zdarzenia. Podczas oględzin w elektrowni wodnej poniżej miejsca zdarzenia nie odnotowano obecności śniętych ryb.

O sytuacji poinformowane zostały stosowne instytucje i służby - straż pożarna w Nowym Targu, miejskie centrum zarządzania kryzysowego, nowosądecka delegatura Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i koło (nr.17) Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu.

Na Dunajcu, poniżej miejsca zdarzenia tj. pomiędzy oczyszczalnią a zbiornikiem czorsztyńskim, nie są zainstalowane stacje poboru wody, co oddala niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wody pitnej.

Dziś (11.07) oczyszczalnia działa w oparciu o zasilanie awaryjne, z agregatu. Taki stan rzeczy będzie trwał do czasu odbudowy spalonej rozdzielni. Rozważana jest też możliwość  wykorzystania rozdzielni mobilnej, która w miejsce agregatu prądotwórczego pozwoli wykorzystać zasilanie z sieci.  Posadowienie i wpięcie do sieci tej rozdzielni zajęłoby 2-3 tygodni.

Obecnie oczyszczalnia działa, choć proces technologiczny wymagał czasowej zmiany.

 Konrad Myślik
rzecznik prasowy

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline