Wody Polskie otwierają się na współpracę w celu aktywizacji doliny Wisły. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca o projektach i inwestycjach w Krakowie

Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018

„Rozwijamy żeglugę w Krakowie” to temat konferencji zorganizowanej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w  Krakowie. Chodzi o zagospodarowanie, w bliskiej perspektywie czasowej, odcinka górnej Wisły między Krakowem a Oświęcimiem. To oczekiwania mieszkańców, turystów, samorządów.

O inwestycjach, realizowanych w okolicach Krakowa ze środków Banku Światowego, jak również z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) mówił Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom armatorów, Prezes Wód Polskich zadeklarował przeprowadzenie szeregu inwestycji, tak aby móc w pełni zrealizować i rozwinąć żeglugę nocną. Np. pełne oznakowanie szlaku, oświetlenie obiektów oraz budowa nowoczesnego systemu informacji rzecznej.

Ważnym tematem poruszanym podczas spotkania była budowa stopnia wodnego w Niepołomicach.

Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora wyraziła również wolę współpracy z wszystkimi zainteresowanymi zagospodarowaniem turystycznym doliny Wisły, w szczególności na terenie miasta Krakowa oraz współdziałanie z samorządami w celu zintensyfikowania żeglugi nocnej, obecnie turystycznej, a w przyszłości również towarowej.

Tę ideę poparł także wicestarosta oświęcimski Jarosław Jurzak, wskazując na wykorzystanie w pełni rzeki Wisły jako trasy żeglugowej między Oświęcimiem a Krakowem.

Oszacował, że na teren powiatu oświęcimskiego przyjeżdża co roku ok. 3,5 mln turystów: „Nie widzę żadnego powodu, aby mając tak wspaniałą trasę żeglugową nie zagospodarować  jej do przewozu ludzi, wykorzystując po drodze mnóstwo ciekawych i atrakcyjnych miejsc”.

Obecnie PGW WP w dolinie górnej Wisły realizuje zadania przeciwpowodziowe dla ochrony Oświęcimia, Krakowa i Sandomierza.  Szacowany koszt ich wynosi 490 mln zł. To budowa 65 km nowych odcinków wałów oraz budowa i modernizacja 7 przepompowni. Inwestycje pro – środowiskowe w ramach POIiŚ szacowane są na 150 mln zł.

W spotkaniu wzięli również udział Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, Dyrektor UZS Kraków Stanisław Wójcik oraz przedstawiciele innych instytucji związanych z omawianym obszarem działań i szeroko pojętą ochroną środowiska.

Sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w Krakowie

 

 

 

Poniżej linki do konferencji „Rozwijamy żeglugę w Krakowie”:

https://www.youtube.com/watch?v=QDRMeKEoHnw

 https://www.youtube.com/watch?v=gxIMoZ99iVE

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline